מה זה ילדי אמצע ?

"ילדי אמצע" – הנחית תהליכי יצירה ותקשורת

במשך למעלה מעשרים שנה אני יוצרת ומאמנת, נשים, ילדים, נוער והורים במסגרות חינוכיות בתי ספר, חוגים וסדנאות ומפתחת תוכניות לימוד המותאמות לקהלי יעד מגוונים מתוך כוונה ליצור מרחב חדש לפיתוח תקשורת בין אישית והעצמה אישית של כל הנוגעים בדבר, ראיית היצירה ככלי עוצמתי נגיש ויעיל מאפשרת פיתוח שפה חדשה היוצרת אקלים המותאם לצרכים משתנים בעיקר עבור משפחות עם צרכים מיוחדים. 

המיזם מבוסס על מחקר אקדמי שערכתי במסגרת לימודי התואר שלי בחינוך מיוחד שמו של המחקר הוא ילדי אמצע בהנחייתה של דר ורד רייך, המחקר נבע מתוך צורך שגיליתי בשטח בזמן עבודתי כמורה לאמנות בכיתות חינוך מיוחד וכיתות שאינן מוגדרות ככיתות חינוך מיוחד בבית ספר רגיל ממנו משתקפת תמונה המצביעה על אוכלוסיית ילדים ונוער המחולקת לשלושה חלקים עיקריים: 

חלק א – ילדים המאובחנים כילדים בעלי צרכים מיוחדים 

חלק ב – ילדים המאובחנים כבעלי יכולות גבוהות מהממוצע 

וחלק ג – שאינו מוגדר ולא נמצא תחת העין המחקרית הם "ילדי אמצע"

ילדים אלה לא מקבלים את ההתמקדות הראויה למרות שעל פניו הם מהווים את החלק הארי בכלל תלמידי בית הספר. ילדים אלה נכללים בדרך כלל בהגדרת "נורמטיביים", הם אינם מאובחנים על פי הקריטריונים המקובלים, אך עדיין יש להם צרכים מיוחדים שאינם מוגדרים ככאלה ועל כן נשארים בשולי ההתבוננות המחקרית. 

אותם ילדים הם בעלי יכולות, כישורים ונתונים פיזיים, הנחשבים נורמטיביים, אך עדיין קיים בהם צורך אחר ונוסף הנוצר מתוך מציאות משתנה כמו, קשיי גיל ההתבגרות הנוגעים בהתפתחות מינית וזהות מינית למשל, או ילדים החשופים להתמודדות במשפחה הקרובה עם קשיים כלכליים, שינויים במבנה המשפחתי ומשברים מסוגים שונים, או ילדים שבעיות חברתיות ברמות שונות משפיעות על חייהם באופן עמוק יותר מילדים אחרים ומשנים את סדרי חייהם באופן העלול לסכן את עתידם, או לחסום את התפתחותם הטבעית. 

הקשיים שאיתם מתמודדים ילדים אלה משפיעים ישירות על מצבם הנפשי, החברתי ולעיתים גם הלימודי, בהעדר קריטריונים לאיתורם, הם נאלצים להשתלב במערך הקיים ולהתמודד בעצמם עם תסכולים מתמשכים.

 לרוב אותם ילדים נופלים בין הכיסאות, מתוך מניעי הישרדות וריצוי, תלמידים אלה אינם מתבלטים, או שהם מתבלטים באופנים שאינם מקדמים אותם והם נשארים לבד עם הקושי שלהם, חלקם מסתגרים בתוך עצמם ונעלמים במרחב החברתי, כך שאיש לא רואה אותם, ילדים אלה עלולים להגיע לקצוות, בשלב מאוחר יותר כאשר ילדים אלה מקבלים את הכלים והתמיכה המותאמת לצרכיהם, הם שבים לתפקוד יציב ומדויק מתוך ביטחון עצמי והכרה ביכולותיהם וכישוריהם ופיתוחם לכדי כלים ממשיים לחיים.

אותה התייחסות ויצירת מרחב ראוי להתפתחות בונה ומותאמת, מתקיימת בשילוב עם כלי היצירה במודל ש.י.ה הפותח בפני הילדים והוריהם דרך חדשה ליצירת שפת תקשורת, המתעלת מסרים המחזקים את המערך המשפחתי, המהווה בסיס להתפתחותם היום יומית והעתידית.

"ילדי אמצע" הם ילדים בעלי יכולות וכישורים נורמלים עם צרכים מיוחדים הנובעים מקושי נקודתי

בתוך שיחה עם מנהלת בית ספר אמיצה ומופלאה

6

איך להפוך תסכול לגורם מניע

כור מחצבתו וכר הולדתו של התסכול הוא בתחושת חוסר שביעות רצון וטיפוח הפער בין הרצוי למצוי
2

אימון הוויתי כמניע...

עשייה הוויתית מתחוללת בדיוק כמו עונות השנה. תופעות טבע הן תמיד מדויקות ונכונות ביחס לעצמן כי זה מה שקורה
1

אימון = תרגול

אימון זו דרך להתקרב לעצמך, תוך הצגת שאלות המעוררת לחקירה פנימית. האימון מעניק מרחב מעניין שבו משתקפים פחדים ותסכולים לצד יכולות וכישורים
5

"בכל טוב יש רע ולכל דבר..."

המציאות היא מציאות כמו שהעץ הוא עץ אין בו טוב ואין בו רע יש רק מה שיש הפרשנויות למציאות ולמה שקיים הן אישיות ונובעות ממך ומאיך שבחרת לספר לעצמך את סיפור חייך
4

הקשבה כמראה למערכת יחסים

איכות מערכות היחסים שלך תלויה בתרגול יכולת ההקשבה שלך
3

"ילדי אמצע"

הקשיים שאתם מתמודדים ילדים אלה משפיעים ישירות על מצבם הנפשי והם נאלצים להשתלב במערך הקיים