חמסה
חמשת השלבים לניהול תגובות

מה התועלת בניהול תגובות ולמה צריך את זה ?

במצבים של לחץ אי נוחות וסטרס כמו למשל בתוך מריבה, חילוקי דעות, או במצבים מפתיעים, מפחידים ולא צפויים, התגובה הראשונית זו תגובה תוקפנית ופוגענית, המזיקה לך ולזולת.

התגובה המונעת מתוך המצב ו“נשלפת” באופן מידי ללא עצירה, נוצרת מתוך אי נוחות רבה, בעיקר בגוף, ומגבירה את המתח ומחמירה את המריבה, זו תגובה שאינה מקדמת אותך לשום מקום להפך, זה מצב שתמיד יש מי שנפגע ממנו, בדרך כלל כל המעורבים בעניין נפגעים.

התגובה הזאת מגיעה מתוך תחושת אי נוחות בגוף, כאשר הגוף שלך במצב הלא נעים, הוא משדר אותות מצוקה והדחף המידי, המוכר כשלושת ה"אפים": Fled,  Fight, Freeze – הוא להתרחק ממוקד הלחץ או להלחם במוקד הלחץ או לקפוא במקום ולא להגיב.

הגוף בוחר עבורך את התגובה מתוך אינסטיקט הטמון בזכרון המקועקע בו מהעבר, מההיסטוריה של חייך, ממקום ראשוני ולא מעובד. כי הזכרונות והחוויות שעברת בחייך, נאגרים בזיכרון שבתאי הגוף שלך, ומשפיעים על ההתנהלות שלך. על מנת להתאים את התגובות שלך לערכים שלך לאמת שלך ולמי שחשוב לך להיות, בכל מצב, בלי להשבר, להתפרק, לתקוף, או להתנהל באופן לא מכבד, כלפי עצמך וכלפי הסביבה, תרגול של ה"חמסה" בחיי היומיום, יכול לעשות מפנה משמעותי ביחסים שלך עם מצבי אלה, עם עצמך ועם הזולת, מה שישפיעו מאוד גם על תחושת הביטחון העצמי ועל המרחב שסביבך בעיקר בעתות מצוקה.

חמשת שלבי החמסה:

זיהוי

עצירה

מיתוג

נשימה

תגובה

1. זיהוי

השלב הראשון מתייחס לזיהוי המצב כמצב המשפיע על תגובת הגוף שלך. בתוך שיחה עם אדם קרוב או משמעותי, בתך, בנך, אהובך, אמך או חמותך, יש לשים לב למה שקורה לך בגוף. יכול להיות מצב שבו מילה מסוימת תקפיץ אותך, או נושא מסוים יגרום לך לאי נוחות, יכול להיות שלפתע יציפו אותך תחושות של חום או קור, או כאב בגוף.
כל שינוי כזה הוא חשוב ומשמעותי, תשומת הלב לתחושות הגוף הוא עיקר התרגול.
ממליצה לך לרשום במחברת המעקב המיועדת לתרגול.

תרגול זיהוי

השלב הראשון מתייחס לזיהוי, לשים לב למה שקורה בגוף בתוך שיחה עם אנשים, ובתקשורת עם הסביבה שלך, להיות בערנות לתגובות שלך, גם אם נדמה לך שהתגובה הפיזית בכלל לא שייכת,
כל תגובה וכל מה שקורה בגוף באותו הרגע – רלוונטי.
חשוב לפרט לעצמך כמה שיותר.

2. עצירה

באותה נקודת זיהוי, שבה שמת לב שמשהו קורה לך בגוף, חשוב לעצור את התגובה הראשונה שעולה באופן ספונטני, ולהמתין מספר שניות. להיות עם מה שקורה בגוף, במודע ומבחירה שלא להגיב וכרגע רק להקשיב לגוף שלך ולא להגיב.

תרגול עצירה

עצירה, בכל זמן ובכל מצב. ברגע שמשהו קורה בגוף, פשוט לעצור ולא להגיב, זה תרגול שיכול להיות מאתגר, והוא שלב קריטי בתהליך.

3. מיתוג

בשלב זה יש לתת שם לתחושה שעלתה לך בגוף,  זה הוא שלב הערות, תשומת הלב הזאת מעלה את מה שקורה בגוף אל התודעה שלך, בזה הרגע מתפתחת השפה בינך לבין גופך:
נתפס לך השריר, מגרד לך ביד יבש לך בפה  או כל תחושה אחרת שעולה בך,
איזה תחושות פיזיות נמצאות כרגע אצלך בגוף. חשוב לחבר את התחושות למילים ולפרט ולדייק כמה שיותר. זה לוקח כמה שניות וזה בסדר, העולם יכול להמתין רגע, בעיקר, אם זה בעיצומו של ויכוח לוהט, זו בדיוק ההזדמנות לתרגול.
את מיתוג התחושות שעלו לך בגוף מומלץ לכתוב בדף חדש במחברת המעקב.

תרגול הגדרה

לדייק ולתת שם, בפרוט רב, לתחושות שעולות לך בגוף מול מצב מתרחש בזמן אמת.

4. נשימה

הנשימה היא הקשר העיקרי שלך עם עצמך ועם תחושות הגוף שלך.
הנשימה היא כלי זמין וטבעי הקיים בך ובדרך כלל אנו מתיחסים אליה כמובנת מאליה.
הנשימה היא אכן ספונטנית ואינה מצריכה חשיבה. כאן יש לך הזדמנות לחוות את המובן מאליו כדבר יחודי בעל ערך רב. אותה נשימה ספונטנית ורגילה היא מתנה, מתנת חיים, חשוב לשים לב אליה להרגיש איזה סוג נשימה מתקיימת בך בכל רגע, האם היא שטוחה או עמוקה, מקוטעת או רציפה, ולהשתמש במודעות הזאת לשיפור איכות החיים. עכשיו, אפשר לתרגול את תשומת הלב למה שקורה בגוף בזמן הכנסת אויר לראות.

תרגול נשימה

שלוש עד חמש נשימות עמוקות,
תוך כדי הנשימה יש לשים לב לאויר שנכנס לתוך הגוף, ומתפשט לכל הכיוונים.
יש לרכז את הנשימה ולתעל אותה במדויק לתוך התחושה הפיזית שעלתה, להוביל את הנשימה לתוך התחושה וכך לטפל בגוף שלך. תיעול החמצן בתוך הגוף בתשומת לב עושה פלאים.
ככל שתרגול הנשימה יהיה במודע ויחזור על עצמו יותר פעמים כך יהפוך התרגול להרגל ויעזור לך בניהול התגובות שלך, דרך פיתוח מודעות עצמית ערה.

5. בחירת תגובה

כשהגוף שלך מגיב לסיטואציה מסוימת תשומת הלב למה שקורה בגוף, בליווי הנשימה, מיצר מודעות עמוקה לעצמך. בשלב זה ניתן לבחור את התגובה המתאימה לך, מתוך מקום נקי ונכון עבורך ולא מתוך דחף אימפולסיבי שהמצב מיצר.

תהליך הבחירה מאפשר לך להגיב  מהמקום האישי המכבד והמדויק שלך, מתוך המצפנים שהם הערכים שלך ודרך הכוונה הצלולה שבך.
כך נוצרת אפשרות לתקשורת טובה, בכל מה שתלוי בך. וככל שההכרות עם עצמך טוב יותר וככל שהזיהוי של מה שמנהל לך את הגוף והנשימה יהיה מדוייק, כך תתאפשר בחירת התגובה הנכונה מתוך אותנטיות מלאה והלימה עם ערכיך ועם ההוויה שאת בוחרת.

תרגול בחירת תגובה

לשים לב לגוף שלך, להיות בערות לנשימה שלך, להגיב מתוך בחירה ואחריות בהתאם לערכים שלך למי שחשוב לך להיות.
בשלב זה הדיוק הוא במקום של הלהיות, TO BE עם מה שקורה.

ברגע שמתקיימת בחירה מודעת, נפתחת אפשרות אותנטית ללקיחת אחריות גם על התוצאות, כאן היחסים שלך עם עצמך עולים לשלב הבא שלהם.

לסיכום

כשהגוף שלך מגיב לסיטואציה מסוימת, חמשת שלבי החמסה פותחים בפניך אפשרויות ליצירת מערכות יחסים מיטיבות ותומכות, בעיקר עם עצמך, המבוססות על מודעות עצמית המחוברת למצפנים ולערכים שלך. במקום ליפול למלכודת רגשות ותחושות ראשוניות ופוגענית.

הערכים שלך מתגלים מתוך ההקשבה אליך, והם באים לידי ביטוי במצב הנשימה והחיבור לגוף שלך, מתוך ההבנה כי איכות מערכות היחסים שלך הם ההשתקפות שלך באותו הרגע.

מתוך ערכים אלה אפשר למצוא נקודות מבט הרואות את האפשרות לאפשרויות נוספות בכל מצב, ואיך הדרך שבחרת ללכת בה, תומכת במערכות היחסים סביבך,כך נוצר מצב שככל שמתקיים דיוק בתגובה למצב, כך גדלה השפעתך על סביבתך ואף תורמת לה.

כל זאת תוך תרגול של חמשת הצעדים לניהול תגובות:
זיהוי, עצירה, הגדרה, נשימה ובחירה.
צעדים אלה מתרגלים את ההויות שלך, את הבחירה שלך להיות בכל רגע, דרך ההקשבה לגוף ותשומת הלב לנשימה, אפשר ללמוד ולפתח את האופן בו חשוב לך להתנהל בעולם הזה, לגלות מה מניע אותך, מה מעכב אותך ומה משפיע על ההחלטות שלך.

הנשימה היא הקשר העיקרי עם עצמך ועם תחושות הגוף שלך

דילוג לתוכן